Gaziantep Trafik Sigortası Hakkında

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Bilgilendiriyoruz

trafik

Gaziantep Trafik Sigortası Hakkında


Bu yazımızda, Sigortacılık kanununda ve işleyişinde son dönemde yapılan değişikliklerle herkesin kafasının karışmasına sebep olan bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Bu yazımızda, Sigortacılık kanununda ve işleyişinde son dönemde yapılan değişikliklerle herkesin kafasının karışmasına sebep olan bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle ‘’sigorta’’ dendiği zaman ilk akla gelen ürün olan Kara yolları Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yani halk arasında bilinen adıyla Trafik Sigortası ile başlayalım.

Tavan ve taban fiyat uygulamaları ile fiyatında oluşabilecek aşırı rekabet otomatik olarak sabitleştirilmiş olan bu poliçe türü, işleyiş itibariyle hiçbir kayba uğramış değil. Yine hasar halinde –kusurlu tarafın kusuru bulunmayan tarafa ödemesi şeklinde- maddi hasarlar için 39.000 TL, bedeni hasarlar için de 390.000 TL ödemeye devam ediyor. Elbette şirketlere bağlı olarak yol yardım hizmetleri de sunuluyor ama buna başka bir yazımızda ayrıntılı olarak değineceğiz.

Sadece araç sahibi kişilerin, yıllar geçtikçe elde ettiği hasarsızlık indirimlerine bağlı olarak, trafik sigortasına ödeyeceği primin aynı basamakta olan diğer insanlarla eşitlenmesi söz konusu. Ülkemizin tüm illerindeki genel trafik yoğunluğu, hasar gerçekleşme oranları ile de desteklenen aktüeryal çalışmalar, her il için farklı fiyatlar oluşmasını da sağlamış oldu.

Örneğin Gaziantep ili, 27 plakaya sahip otomobil sınıfında yer alan araçlar için, ilk kez araç sahibi olanlara, yani 4.basamak referans uygulanan sürücülere verilen tavan fiyat 1314 TL dolaylarında seyrediyor. 3.yılını hasarsız olarak geçirmiş kişiler için ise 615 TL civarından poliçe kesmek mümkün olabiliyor. Elbette şirketlerin kendi aralarında rekabeti devam ediyor. Ancak oluşan farklar en fazla 50 TL ‘yi geçmiyor. Bu da hem aracı kurumların eşit rekabet ortamında hareket etmesinin hem de kullanıcıların en uygun fiyata kolaylıkla ulaşmasının önünü açmış oluyor. 

Tavan ve taban fiyatlarla bağı olmayan yeni bir kavram ise ‘’havuz poliçesi’’ olarak adlandırılan trafik sigortalarıdır. Bu üründe fiyatı belirleyici unsur, hasarsızlık kademesi ve aracın türüdür. Başka minibüs, otobüs, kamyon gibi araçlar bu kapsamdadır. Ancak aracın türünden bağımsız olarak, hasarsızlık kademesi dördün altına inen tüm araçlar da bu kapsamda değerlendirilmektedir ve sabit fiyat uygulaması mevcuttur. Hasarsızlık kademesi sebebiyle havuz kapsamına alınmış kişiler, basamakları tekrar dörde yükseldiğinde bu kapsamdan çıkmaktadır.               

Tüm trafik sigortası talepleriniz için, Gaziantep ‘te faaliyet gösteren ve tüm Türkiye’ye sigortacılık hizmeti sağlayan Kent Yaşam Sigorta, en uygun fiyat garantisi ile yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.               

Hasarsız günler dileriz.

0 507 702 27 07